logo ZS1Filmy poklatkowe

Klasy drugie gimnazjum co roku tworzą film poklatkowy. Co to takiego?

Film poklatkowy, animacja poklatkowa, zwana inaczej stop-motion, to sekwencja osobnych zdjęć. Aby stworzyć wrażenie ruchu, animator przesuwa nieznacznie obiekty na każdej z fotografowanych klatek, które połączone w jeden ciąg dają wrażenie ruchu. Prekursorem w tej dziedzinie był Leon Gaumont, który w 1900 r. uzyskał patent na animację poklatkową.

Cytując Wikipedię:

„Poklatkowa technika realizacji to metoda rejestracji obrazu wykorzystywana głównie w klasycznym filmie animowanym oraz w filmach naukowych (za jej pomocą rejestruje się np. wzrost roślin, ruch ciał niebieskich, zmiany zachodzące w organizmie; proces, który rzeczywistości trwa kilka dni lub tygodni, zostaje skrócony do kilkudziesięciu sekund).”

Proste – robisz zwykłym aparatem kilkaset zdjęć tego samego widoczku w odpowiednich odstępach, po czym przepuszczasz je przez specjalny program, który każde zdjęcie traktuje jak jedną klatkę filmu. Może i proste, ale stworzenie filmu poklatkowego wymaga cierpliwości, samozaparcia, no i najważniejsze dobrego tematu. Projekt wsparty dobrą muzyką daje rewelacyjny efekt. Oto najlepsze prace.
Darmowy licznik odwiedzin