logo ZS101
KWI
2019

My i Muzeum Miasta Jaworzna

Klasa czwarta odwiedziła nasze muzeum, w którym była wystawa dotycząca Historii Biblii. Ciekawy wykład oraz warsztaty pozwoliły nam poszerzyć naszą dotychczasowa wiedzę.

Oto sprawozdanie jednej z uczennic.

Dnia 29 marca 2019 roku klasa IVa wybrała się z wychowawczynią – Panią Małgorzatą Świeżawską oraz Panią Beatą Strońską do Muzeum Miasta Jaworzna na zajęcia poświęcone Biblii i nauce pisania w języku hebrajskim.

Na początku zwiedzania byliśmy w sali poświęconej Księdze życia gdzie wysłuchaliśmy jej historii. Była w niej mowa o odnalezionych w 1947 roku zwojach znad Morza Martwego, przez pasterza Muhammeta Edhdhib. Do dnia dzisiejszego odkryto tam około dziewięciuset rękopisów.

Dowiedzieliśmy się, że przez wiele lat Biblię tłumaczono z języka hebrajskiego na wiele różnych języków, a pierwszym z nich była greka, a następnie łacina. Widzieliśmy drukarkę, która jest modelem pierwszej maszyny drukarskiej.

Następnie udaliśmy się do pomieszczenia gdzie na ekranie wyświetlany był alfabet hebrajski, oraz porównanie hieroglifów do dobrze znanych nam wszystkim emotikonek 😊. Osoba prowadząca pokaz przeczytała nam kilka zdań w omawianym języku. Następnie każdy z nas podawał swoje imię, które zostało zapisane na ekranie w języku hebrajskim. Naszym zadaniem było przepisanie ich na kartkę. Z wielkim trudem, ale udał się nam to uczynić.
Po ukończeniu tego zadania „podniesiono poprzeczkę” i pisaliśmy zdanie:שלום! אני czytać: szalom ani … tj.: cześć! Ja jestem …. (i tu UWAGA: w języku hebrajskim czytamy od prawej do lewej strony!!!).

Na takim ciekawym ćwiczeniu zakończyła się nasza muzealna przygoda. Zeszliśmy
do szatni po kurtki i udaliśmy się na przystanek oczekując na autobus powrotny. 
Martyna Grabowska

 

Darmowy licznik odwiedzin